Children’s trekking umbrella Swing liteflex kids, orange
€34.90
Available, delivery time: 3-5 days
Description "Children’s trekking umbrella Swing liteflex kids, orange"
| Classification: | stick umbrella |
|---|---|
| Colour: | orange |
| Features: | stormproof, reflectors |
| Diameter of canopy: | 84 cm |
| Opening mechanism: | manual |
| Closing mechanism: | manual |
| Length closed: | 54 cm |
| Length opened: | 54 cm |
| Weight without case: | 194 g |
| Weight with case: | 260 g |
| Number of panels: | 8 |
| Material type of canopy: | polyamide |
| Material type of frame: | fibre glass |
| Material type of shaft: | glass fibre |
| Material type of handle: | rigid foam |
| Type of handle: | straight handle |
| Type of runner: | runner without push button |
| Scope of supply: | protective case with adjustable shoulder strap |
Minor colour deviations between the original product and its depiction on a computer display
or in printed matters are due to technical reasons and constitute no defect.
- Small and handy umbrella for children with reflectors and a funny frog motif on the segments
- Specially tempered glass fibre stick; highly elastic, almost unbreakable glass fibre struts
- Tested in the wind tunnel at KIT (Karlsruhe Institute of Technology): it survived wind speeds of magnitude 12 (hurricane)
- All parts are corrosion-resistant and therefore durable
- Button-free runner for easy opening and closing
- Durable polyamide canopy
- Tips in child-friendly design
- Super light, ergonomic handle made of rigid foam with individually adjustable carrying strap
- Practical protective case with net insert for storing the umbrella
- With the adjustable non-slip shoulder strap, the umbrella can be comfortably worn on the back when closed