City carbon umbrella W137, white, partner umbrella, automatic, shaft made of carbon, handle made of maple
€74.90
Available, delivery time: 3-5 days
Description "City carbon umbrella W137, white, partner umbrella, automatic, shaft made of carbon, handle made of maple "
Stylish partner umbrella made from high-quality and fine materials!
The elegant W137 stick umbrella has a beautiful round hook handle made of solid maple wood with a subtle grain and a slightly glossy surface. The shaft and tip of the umbrella are made of genuine carbon, which is known for its lightness and stability. The visible carbon structure further emphasises the quality of this material and gives the umbrella a modern look. The classic umbrella opens automatically and closes manually. The polyester canopy is equipped with an environmentally friendly Teflon treatment, that is PFC free. This ensures that the canopy dries quickly after the rain. The case in the same colour as the canopy has a metal press button and rounds off the classic design of the stick umbrella. The W137 city umbrella - the perfect choice for anyone who attach great importance to high-quality materials, a classic look, and sustainability.
| Classification: | partner umbrella, stick umbrella |
|---|---|
| Colour: | white |
| Colour of the handle: | dark brown |
| Features: | shaft made of carbon, PFC free, genuine wood handle, extra large canopy, automatic opening |
| Diameter of canopy: | 120 cm |
| Opening mechanism: | automatic |
| Closing mechanism: | manual |
| Length closed: | 95 cm |
| Length opened: | 95 cm |
| Length of handle: | 7,5 cm |
| Weight without case: | 540 g |
| Weight with case: | 550 g |
| Number of panels: | 8 |
| Material type of canopy: | polyester |
| Material type of frame: | stainless steel, fibre glass |
| Material type of shaft: | carbon |
| Material type of handle: | maple |
| Type of handle: | round hook handle |
| Scope of supply: | protective case with metal push button |
Minor colour deviations between the original product and its depiction on a computer display
or in printed matters are due to technical reasons and constitute no defect.
- Extra large canopy with 120 cm diamaeter
- Robust frame made from glass fibres, additionally reinforced with double ribs made of stainless steel
- High-quality, continuous shaft made of genuine carbon
- Durable, matt polyester fabric with PFC-free lotus effect treatment (environmentally friendly Teflon)
- Automatic opening and manual closing
- Elegant round hook handle made of solid maple wood with subtle grain, slightly flamed and a slightly glossy finish
- Elegant nickel-plated metal cap on the top of the umbrella tip
- Metal tips in black
- Case made of the same fabric as the canopy