City umbrella birdiepal select, black, pocket umbrella, extra lightweight, automatic
€49.90
Available, delivery time: 3-5 days
Description "City umbrella birdiepal select, black, pocket umbrella, extra lightweight, automatic"
| Classification: | pocket umbrella |
|---|---|
| Colour: | black |
| Features: | quick-drying canopy, automatic open/close, genuine carbon struts |
| Diameter of canopy: | 90 cm |
| Opening mechanism: | automatic |
| Closing mechanism: | automatic |
| Length closed: | 30 cm |
| Length opened: | 55 cm |
| Weight without case: | 267 g |
| Weight with case: | 320 g |
| Number of panels: | 7 |
| Material type of canopy: | polyester |
| Material type of frame: | carbon/stainless steel |
| Material type of shaft: | metal |
| Material type of handle: | plastic |
| Type of handle: | straight handle |
| Scope of supply: | protective case with elk leather edge binding |
Minor colour deviations between the original product and its depiction on a computer display
or in printed matters are due to technical reasons and constitute no defect.
- Weighs only 267 g
- Stable rails of genuine carbon and stainless steel
- Automatic opening and automatic closing
- Aerodynamic straight ABS handle with integrated release button and pleasant Senosoft surface
- With brand logo intarsia and genuine leather wrist strap on the handle
- High quality and durable polyester fabric with silk gloss
- Quick-drying due to the lotus effect
- Brand logo label on the canopy and on the case
- Case with genuine leather edge binding