Classic umbrella CM01-BMT, navy blue
€269.00
Available, delivery time: 3-5 days
Description "Classic umbrella CM01-BMT, navy blue"
| Classification: | stick umbrella |
|---|---|
| Colour: | navy blue |
| Features: | traditionally handmade, made in Italy, genuine wood stick, genuine wood handle |
| Diameter of canopy: | 114 cm |
| Diamater of the stick: | 2,0 cm |
| Opening mechanism: | manual |
| Closing mechanism: | manual |
| Length closed: | 97 cm |
| Length opened: | 97 cm |
| Weight without case: | 642 g |
| Weight with case: | 655 g |
| Number of panels: | 8 |
| Material type of canopy: | european polyamide |
| Material type of frame: | metal |
| Material type of runner: | metal |
| Material type of shaft: | wood |
| Material type of stick: | beech |
| Material type of handle: | malacca |
| Type of handle: | round hook handle |
| Type of runner: | runner with spring insert |
| Scope of supply: | protective case with metal push button |
Minor colour deviations between the original product and its depiction on a computer display
or in printed matters are due to technical reasons and constitute no defect.
- Diameter approx. 114 cm; length approx. 97 cm; weight approx. 640 g
- Traditionally handmade - Made in Italy
- Solid metal frame
- Stick and tip made of beech - made of one piece of wood for excellent stability
- Round hook handle made of malacca
- Umbrella tip with sturdy metal ferrule
- Comfortably-sized umbrella canopy made of European polyamide
- Two closing bands with mother of pearl button