Classic umbrella CM06-BL, light green / white dotted
€199.00
Available, delivery time: 3-5 days
Description "Classic umbrella CM06-BL, light green / white dotted"
| Classification: | stick umbrella |
|---|---|
| Colour: | light green / white dotted |
| Colour of the handle: | beige |
| Features: | traditionally handmade, made in Italy, genuine wood stick, genuine leather tip, genuine leather handle |
| Diameter of canopy: | 100 cm |
| Diamater of the stick: | 1,4 cm |
| Opening mechanism: | manual |
| Closing mechanism: | manual |
| Length closed: | 74 cm |
| Length opened: | 74 cm |
| Weight without case: | 472 g |
| Number of panels: | 8 |
| Material type of canopy: | european polyester jacquard |
| Material type of frame: | metal |
| Material type of runner: | metal |
| Material type of shaft: | wood |
| Material type of stick: | beech |
| Material type of handle: | cow leather |
| Type of handle: | straight handle |
| Type of runner: | runner with spring insert |
Minor colour deviations between the original product and its depiction on a computer display
or in printed matters are due to technical reasons and constitute no defect.
- Diameter approx. 100 cm; length approx. 74 cm; weight approx. 470 g
- Traditionally handmade - Made in Italy
- Solid metal frame
- Stick made of beech
- Straight handle made of the finest cow leather with handy carrying strap
- Tip made of the finest cow leather with a sturdy metal cap
- Comfortably-sized umbrella canopy made of European polyester jacquard
- Metal push button closing band