Classic umbrella CM09-SHT-BA, black
€169.00
Available, delivery time: 3-5 days
Description "Classic umbrella CM09-SHT-BA, black"
| Classification: | stick umbrella |
|---|---|
| Colour: | black |
| Features: | traditionally handmade, made in Italy, stick and handle made of one piece, genuine wood stick, genuine wood handle |
| Diameter of canopy: | 110 cm |
| Diamater of the stick: | 1,9 cm |
| Opening mechanism: | manual |
| Closing mechanism: | manual |
| Length closed: | 95 cm |
| Length opened: | 95 cm |
| Weight without case: | 599 g |
| Weight with case: | 613 g |
| Number of panels: | 8 |
| Material type of canopy: | european polyamide |
| Material type of frame: | metal |
| Material type of runner: | metal |
| Material type of shaft: | wood |
| Material type of stick: | silver hazel |
| Material type of handle: | silver hazel |
| Type of handle: | round hook handle |
| Type of runner: | runner with spring insert |
| Scope of supply: | protective case with metal push button |
Minor colour deviations between the original product and its depiction on a computer display
or in printed matters are due to technical reasons and constitute no defect.
- Diameter approx. 110 cm; length approx. 95 cm; weight approx. 600 g
- Traditionally handmade - Made in Italy
- Solid metal frame
- Stick, tip and round hook handle made of silver hazel - made of one piece of wood for excellent stability
- Umbrella tip with a sturdy ferrule made of horn
- Comfortably-sized umbrella canopy made of European polyamide
- Two closing bands with mother of pearl button