Golf umbrella birdiepal automatic, black, partner umbrella, automatic, XXL size
€89.90
Available, delivery time: 3-5 days
Description "Golf umbrella birdiepal automatic, black, partner umbrella, automatic, XXL size"
The high-quality golf umbrella "birdiepal automatic" scores with its stormproof frame and its handy automatic. It can be easily automatically opened at the push of a button. The closing is done manually. The built-in shock absorber provides additional comfort when opening. The robust shaft and the high-quality frame made of glass fibres guarantee stability on windy days. The durable polyester fabric is quick-drying and allows raindrops to bead reliably. A characteristic processing detail is the double seams between the segments that prevent the canopy from being ripped out. The straight and non-slip handle made of EVA hard foam with "birdiepal automatic" intarsia in the hand. The high-quality umbrella is delivered in a practical protective case made of polyamide. Whether on the way to work, on the golf course or on a shared walk: The "birdiepal automatic" golf umbrella is the perfect companion on rainy days.
| Classification: | partner umbrella, stick umbrella |
|---|---|
| Colour: | black |
| Features: | quick-drying canopy, stormproof, extra large canopy, automatic opening |
| Diameter of canopy: | 132 cm |
| Opening mechanism: | automatic |
| Closing mechanism: | manual |
| Length closed: | 100 cm |
| Length opened: | 100 cm |
| Weight without case: | 615 g |
| Weight with case: | 650 g |
| Number of panels: | 8 |
| Material type of canopy: | polyester |
| Material type of frame: | fibre glass |
| Material type of shaft: | glass fibre |
| Material type of handle: | rigid foam |
| Diameter of the handle: | 3,50 cm |
| Type of handle: | straight handle |
| Type of runner: | runner with push button |
| Scope of supply: | protective case |
Minor colour deviations between the original product and its depiction on a computer display
or in printed matters are due to technical reasons and constitute no defect.
- Automatic opening and manual closing
- Robust stick made of glass fibre; highly elastic and stormproof frame made of glass fibre
- Tested in the wind tunnel at KIT (Karlsruhe Institute of Technology):
it survived wind speeds of magnitude 12 (hurricane) - Straight handle made of rigid foam with "birdiepal automatic" intarsia
- Durable polyester canopy
- Drop-repellent and quick-drying due to the lotus effect
- Double seams between the segments prevent tearing of the canopy
- Extra stable shielding tip with wide edge as abrasion protection for the canopy
- Handy plug-in protective case made of polyamide