Golf umbrella birdiepal compact, yellow, windproof, partner umbrella, XXL size
€64.90
Available, delivery time: 3-5 days
Description "Golf umbrella birdiepal compact, yellow, windproof, partner umbrella, XXL size "
| Classification: | partner umbrella, stick umbrella |
|---|---|
| Colour: | yellow |
| Features: | extra large canopy, windproof |
| Diameter of canopy: | 132 cm |
| Opening mechanism: | manual |
| Closing mechanism: | manual |
| Length closed: | 99 cm |
| Length opened: | 99 cm |
| Weight without case: | 540 g |
| Weight with case: | 580 g |
| Number of panels: | 8 |
| Material type of canopy: | polyamide |
| Material type of frame: | fibre glass |
| Material type of shaft: | glass fibre |
| Material type of handle: | rigid foam |
| Diameter of the handle: | 3,75 cm |
| Type of handle: | straight handle |
| Type of runner: | runner with push button |
| Scope of supply: | protective case |
Minor colour deviations between the original product and its depiction on a computer display
or in printed matters are due to technical reasons and constitute no defect.
- Robust stick of glass fibres; wind-resistant glass fibre frame
- Tested in the wind tunnel at KIT (Karlsruhe Institute of Technology):
it survived wind speeds of magnitude 11 (hurricane-like storm) - Manual opening and manual closing
- Ergonomic straight handle made of rigid foam with "birdiepal compact" intarsia
- Cover made of durable polyamide with a silk gloss
- Double seams between the segments prevent tearing of the canopy
- Extra stable shielding tip with wide edge as abrasion protection for the canopy
- Handy plug-in protective case made of polyamide