Golf umbrella birdiepal rain, royal blue, partner umbrella, XXL size
€99.90
Available, delivery time: 3-5 days
Description "Golf umbrella birdiepal rain, royal blue, partner umbrella, XXL size"
| Classification: | partner umbrella, stick umbrella |
|---|---|
| Colour: | royal blue |
| Features: | extra large canopy |
| Diameter of canopy: | 145 cm |
| Opening mechanism: | manual |
| Closing mechanism: | manual |
| Length closed: | 108 cm |
| Length opened: | 108 cm |
| Weight without case: | 780 g |
| Weight with case: | 840 g |
| Number of panels: | 8 |
| Material type of canopy: | polyester |
| Material type of frame: | fibre glass |
| Material type of shaft: | glass fibre |
| Material type of handle: | plastic |
| Diameter of the handle: | 3,63 cm |
| Type of handle: | straight handle |
| Type of runner: | runner with push button |
| Scope of supply: | protective case |
Minor colour deviations between the original product and its depiction on a computer display
or in printed matters are due to technical reasons and constitute no defect.
- Extra large umbrella diameter for comfortable rain protection
- Straight plastic handle with "birdiepal" logo
- Fits in almost any commercially available umbrella mount
- Extremely robust D-shaped glass fibre shank; stable frame made of 100% glass fibres
- Manual opening and manual closing
- Cover made of durable microfibre polyester fabric
- Closing band with address field on the inside and holder for a replacement tee
- Double seams between the segments prevent tearing of the canopy
- Extra stable shielding tip with wide edge as abrasion protection for the canopy
- Handy plug-in protective case made of polyamide