Golf umbrella birdiepal telescopic, black, extendable shaft, XXL size
€97.90
Available, delivery time: 3-5 days
Description "Golf umbrella birdiepal telescopic, black, extendable shaft, XXL size"
| Classification: | partner umbrella, stick umbrella |
|---|---|
| Colour: | black |
| Features: | telescopic stick, quick-drying canopy, extra large canopy, windproof |
| Diameter of canopy: | 133 cm |
| Opening mechanism: | manual |
| Closing mechanism: | manual |
| Length closed: | 102 cm |
| Length opened: | 102 cm |
| Length opened [max. extended]: | 133 cm |
| Weight without case: | 520 g |
| Weight with case: | 600 g |
| Number of panels: | 8 |
| Material type of canopy: | polyester |
| Material type of frame: | fibre glass |
| Material type of shaft: | glass fibre |
| Material type of handle: | rigid foam |
| Diameter of the handle: | 3,78 cm |
| Type of handle: | straight handle |
| Type of runner: | runner without push button |
| Scope of supply: | protective case |
Minor colour deviations between the original product and its depiction on a computer display
or in printed matters are due to technical reasons and constitute no defect.
- Stick extendable up to a length of 128 cm
- By means of a small rotation, the stick is can be fixed at any position
- Elastic and almost unbreakable struts made of 100% glass fibre, very stable stick made
of 100% glass fibre - Tested in the wind tunnel at KIT (Karlsruhe Institute of Technology):
it survived wind speeds of magnitude 11 (hurricane-like storm) - Patented, buttonless locking system for easy opening and closing
- Canopy made of durable and extra light polyester fabric
- Quick-drying due to the lotus effect
- Drop-repellent and quick-drying due to the lotus effect
- Ergonomic handle made of rigid foam with groove profile
- Handy protective case for storing the umbrella
- Also usable as a normal umbrella for two