Luxury umbrella Brillant DM23, ostrich leather handle brown, fine polyester cream
€591.50
Available, delivery time: 3-5 days
Description "Luxury umbrella Brillant DM23, ostrich leather handle brown, fine polyester cream"
| Classification: | stick umbrella |
|---|---|
| Colour: | creme |
| Colour of the handle: | brown |
| Features: | traditionally handmade, made in Germany, functional parts genuine gold-plated, genuine leather handle, fast-drying canopy |
| Diameter of canopy: | 106 cm |
| Diamater of the stick: | 1,0 cm |
| Opening mechanism: | manual |
| Closing mechanism: | manual |
| Length closed: | 90 cm |
| Length opened: | 90 cm |
| Weight without case: | 612 g |
| Weight with case: | 633 g |
| Number of panels: | 10 |
| Material type of canopy: | european fine polyester |
| Material type of frame: | metal |
| Material type of runner: | metal |
| Material type of shaft: | metal |
| Material type of stick: | metal |
| Notch material: | Metall |
| Material type of handle: | ostrich leather |
| Type of handle: | round hook handle |
| Type of runner: | runner with spring insert |
| Scope of supply: | protective case with zipper opening |
Minor colour deviations between the original product and its depiction on a computer display
or in printed matters are due to technical reasons and constitute no defect.
- Diameter approx. 106 cm; length approx. 90 cm; weight approx. 610 g
- Exclusive stick umbrella from our brillant® luxury brand
- Traditionally handmade - Made in Germany
- Particularly stable frame made of high-quality metal
- Stick, tip, notch and runner are real gold-plated and high-gloss polished
- Round hook handle made of finest ostrich leather
- Canopy made of European fine polyester in comfortable size
- Quick-drying canopy
Please note that the right of revocation is excluded for this item.