Trekking umbrella 1S13 with integrated Komperdell Titanal.HF trekking stick, black
€99.90
Available, delivery time: 3-5 days
Description "Trekking umbrella 1S13 with integrated Komperdell Titanal.HF trekking stick, black"
| Classification: | pocket umbrella , trekking stick |
|---|---|
| Colour: | black |
| Features: | telescopic stick, quick-drying canopy |
| Diameter of canopy: | 108 cm |
| Opening mechanism: | manual |
| Closing mechanism: | manual |
| Length closed: | 69,5 cm |
| Length opened [max. extended]: | 140 cm |
| Weight without case: | 530 g |
| Weight with case: | 543 g |
| Number of panels: | 8 |
| Material type of canopy: | polyester |
| Material type of frame: | fibre glass |
| Material type of stick: | Titanal.HF |
| Material type of handle: | rigid foam |
| Type of handle: | straight handle |
| Type of runner: | bayonet runner |
| Scope of supply: | protective case |
Minor colour deviations between the original product and its depiction on a computer display
or in printed matters are due to technical reasons and constitute no defect.
- Diameter: approximately 108 cm; length: approx. 69,5 cm, approx. 140 cm (max. extended); weight: 530 g
- Umbrella with integrated Komperdell-Titanal.HF trekking stick
- Stick extendable up to a length of max. 140 cm
- With the DUOLOCK(tm) adjustment mechanism, the stick can be set to any height position
- Ergonomically shaped handle with spacer strap
- Shielding frame made of highly flexible and almost unbreakable glass fibres
- Quick-drying canopy made of extra light polyester
- Convenient umbrella for storing the umbrella