Trekking umbrella Swing backpack handsfree, black
€89.90
Available, delivery time: 3-5 days
Description "Trekking umbrella Swing backpack handsfree, black"
| Classification: | stick umbrella |
|---|---|
| Colour: | black |
| Features: | quick-drying canopy, stormproof, PFC free, extended canopy, can be carried handsfree |
| Diameter of canopy: | 109 cm |
| Diameter of the canopy (with extension): | 120 cm |
| Opening mechanism: | manual |
| Closing mechanism: | manual |
| Length closed: | 77 cm |
| Length opened: | 77 cm |
| Length opened [max. extended]: | 113 cm |
| Weight without case: | 440 g |
| Weight with case: | 515 g |
| Number of panels: | 9 |
| Material type of canopy: | polyester |
| Material type of frame: | fibre glass |
| Material type of shaft: | glass fibre |
| Material type of handle: | rigid foam |
| Type of handle: | straight handle |
| Type of runner: | runner with push button |
| Scope of supply: | protective case with adjustable shoulder strap |
Minor colour deviations between the original product and its depiction on a computer display
or in printed matters are due to technical reasons and constitute no defect.
- When the umbrella is opened, the rear three segments of the canopy are extended;
on closing it is automatically brought inwards - Stick extendable up to a length of max. 113 cm
- By means of a small rotation, the stick can be fixed at any height position
- With the retaining clips, the stick is simply attached to the left or right of or diagonally to the shoulder straps
of the backpack and then aligned to the direction of the rain or sun - The two small bags are fixed to the hip strap by Velcro. The umbrella handle is conveniently anchored
in these bags - Very robust stick of glass fibres; Highly elastic, almost unbreakable glass fibre struts;
all parts of the frame are corrosion-resistant and durable - Tested in the wind tunnel at KIT (Karlsruhe Institute of Technology): it survived wind speeds
of magnitude 12 (hurricane) - Canopy made of extra light polyester, quick-drying due to the lotus effect
- Extra large push-button runner for convenient manual opening and closing
- Ergonomic handle made of rigid foam with individually adjustable carrying strap
- The Swing backpack handsfree can also be used as a normal umbrella
- Two rotating retaining clips for attaching the opened umbrella to the shoulder straps of the backpack
- Two cups with Velcro for fixing the umbrella handle on the hip strap
- Protective case with net insert and with adjustable, removable shoulder strap
- Two elastic straps for attaching the closed umbrella to the outside of the backpack
Videos "Trekking umbrella Swing backpack handsfree"
YouTube
Further products which might also be interesting for you:
With canopy extended to the rear! The trekking umbrella "Swing backpack" is the wind-resistant and lightweight rain protector with an extra canopy! If the stick umbrella is opened via the safety runner, the canopy of the rear three segments is automatically extended. This additional canopy perfectly shields the space between the back and the backpack, so that no rain can drip in between. When the umbrella is closed, the extended canopy is automatically brought inwards again so that it is no longer visible.
The first real trekking umbrella! With the handsfree trekking umbrella "Swing handsfree" both hands remain free- allowing you to hold walking sticks, take pictures or even to hold the dog leash. The special highlight: The refractory fibre stick of the clever special umbrella can be continuously extended up to a maximum of 110 cm, locked into each height position and be adjusted to your own height. Afterwards, the stick of the umbrella can be simply attached to the left, the right or diagonally to the shoulder straps of the backpack with the provided retaining clips and be aligned against the rain, wind or sun direction. The elastic carrying strap on the handle serves as a flexible fixation on the hip belt. If no backpack is available, the "Swing handsfree" can also be attached to the practical EuroSCHIRM® carrier system. Another plus: The trekking umbrella can also be used as a normal umbrella in the city or in everyday life.
The compact and handless trekking umbrella "teleScope handsfree" is ideal for everyone who wants their hands free when out in the rain and to whom a small pack size matters: For hikers with trekking sticks as well as for foresters, gardeners, or also for nature photographers. The special advantage: The fibre stick of the pocket umbrella can be extended twice up to a maximum of 96 cm, locked into each height position and be adjusted to your own height. With the provided retaining clips, it can then be attached left, right or diagonally in front to the carrying straps of the backpack and orientated against the direction from which the rain, wind or sun comes. The elastic carrying strap on the handle serves as a flexible fixation on the hip belt. If no backpack is available, the umbrella can also be attached to the practical EuroSchirm® carrier system . The "teleScope handsfree" is folded up very briefly and can thus also find space in the backpack or in the bag comfortably. Another advantage: As a normal umbrella, the handsfree trekking umbrella is also a great companion for the city and daily use.
The carrier system is comparable to the belt system of a backpack and therefore ideal for hikers without backpacks, for mothers with their prams, for nature photographers and for all who want to stay outside in the rain or the sun and keep both hands free. It can be adjusted to the individual body size and after an initial adjustment the carrier system is put on and taken off in the blink of an eye. The shaft of the Swing handsfree, teleScope handsfree and Swing backpack handsfree is simply clicked on the rotating mounting clips of the carrier system and positioned depending on the wind and rain direction. The umbrella handle is inserted into the pocket of the hip strap, which provides additional stability. Sewn reflectors on the shoulder straps ensure better visibility.