Trekking umbrella Swing handsfree, black, with reflectors
€84.60
Available, delivery time: 3-5 days
Description "Trekking umbrella Swing handsfree, black, with reflectors"
| Classification: | stick umbrella |
|---|---|
| Colour: | black, with reflectors |
| Features: | quick-drying canopy, stormproof, reflectors, PFC free, can be carried handsfree |
| Diameter of canopy: | 114 cm |
| Opening mechanism: | manual |
| Closing mechanism: | manual |
| Length closed: | 76 cm |
| Length opened: | 76 cm |
| Length opened [max. extended]: | 110 cm |
| Weight without case: | 366 g |
| Weight with case: | 440 g |
| Number of panels: | 8 |
| Material type of canopy: | polyester |
| Material type of frame: | fibre glass |
| Material type of shaft: | glass fibre |
| Material type of handle: | rigid foam |
| Type of handle: | straight handle |
| Type of runner: | runner with push button |
| Scope of supply: | mounting loop, holding clip, protective case |
Minor colour deviations between the original product and its depiction on a computer display
or in printed matters are due to technical reasons and constitute no defect.
- Stick extendable up to a length of 110 cm
- By means of a small rotation, the stick can be fixed at any height position
- With the retaining clips included in delivery, the stick is
attached to the shoulder straps of the backpack and aligned to the direction of the rain or sun - Adjustable carrying strap on the handle for fixing the stick to the hip belt
- Tested in the wind tunnel at KIT (Karlsruhe Institute of Technology): it survived wind speeds of magnitude 12 (hurricane)
- Elastic and almost unbreakable struts made of 100% glass fibre, very stable stick made of 100% glass fibre
- Extra large umbrella diameter for comfortable rain protection
- Canopy made of extra light polyester with reflectors on all segments
- Quick-drying due to the lotus effect
- Ergonomic handle made of rigid foam
- The umbrella can be hung by the small loop on its cap when opened
- The Swing handsfree can also be used as a normal umbrella
- Two rotating retaining clips for attaching the opened umbrella to the shoulder straps of the backpack
- Two elastic straps for attaching the closed umbrella to the outside of the backpack
- Protective case with net insert for optimal ventilation
-
Zwei elastische Schlaufen zur Befestigung des geschlossenen Schirms außen am Rucksack
-
Schutzhülle mit Netzeinsatz für optimale Belüftung
Videos "Trekking umbrella Swing handsfree"
YouTube
Further products which might also be interesting for you:
The compact and handless trekking umbrella "teleScope handsfree" is ideal for everyone who wants their hands free when out in the rain and to whom a small pack size matters: For hikers with trekking sticks as well as for foresters, gardeners, or also for nature photographers. The special advantage: The fibre stick of the pocket umbrella can be extended twice up to a maximum of 96 cm, locked into each height position and be adjusted to your own height. With the provided retaining clips, it can then be attached left, right or diagonally in front to the carrying straps of the backpack and orientated against the direction from which the rain, wind or sun comes. The elastic carrying strap on the handle serves as a flexible fixation on the hip belt. If no backpack is available, the umbrella can also be attached to the practical EuroSchirm® carrier system . The "teleScope handsfree" is folded up very briefly and can thus also find space in the backpack or in the bag comfortably. Another advantage: As a normal umbrella, the handsfree trekking umbrella is also a great companion for the city and daily use.
The hands-free trekking umbrella with a canopy that extends to the rear. The "Swing backpack handsfree" is the non-plus ultra for all outdoor enthusiasts and nature photographers who are travelling with a larger backpack and want to keep both hands free. When opening the special umbrella, the rear three segments of the canopy are automatically extended so that the hiker and the backpack are perfectly protected from the rain. In addition, the shaft of the trekking umbrella can be variably extended and attached to every standard backpack with a hip strap - or alternatively to our EuroSCHIRM®-carrier system. Both hands remain completely free, allowing you to use hiking sticks, to operate a GPS, or to take photos and videos.
The carrier system is comparable to the belt system of a backpack and therefore ideal for hikers without backpacks, for mothers with their prams, for nature photographers and for all who want to stay outside in the rain or the sun and keep both hands free. It can be adjusted to the individual body size and after an initial adjustment the carrier system is put on and taken off in the blink of an eye. The shaft of the Swing handsfree, teleScope handsfree and Swing backpack handsfree is simply clicked on the rotating mounting clips of the carrier system and positioned depending on the wind and rain direction. The umbrella handle is inserted into the pocket of the hip strap, which provides additional stability. Sewn reflectors on the shoulder straps ensure better visibility.