Trekking umbrella Swing handsfree ultra, black, stick umbrella, can be carried handsfree, UV-protection 50+
€99.90
Available, delivery time: 3-5 days
Description "Trekking umbrella Swing handsfree ultra, black, stick umbrella, can be carried handsfree, UV-protection 50+"
| Classification: | stick umbrella |
|---|---|
| Colour: | black |
| Features: | transparent UV-protection, UPF 50+, quick-drying canopy, lightweight, can be carried handsfree |
| Diameter of canopy: | 114 cm |
| Opening mechanism: | manual |
| Closing mechanism: | manual |
| Length closed: | 76 cm |
| Length opened: | 76 cm |
| Length opened [max. extended]: | 113 cm |
| Weight without case: | 310 g |
| Weight with case: | 370 g |
| Number of panels: | 8 |
| Material type of canopy: | polyester |
| Material type of frame: | carbon |
| Material type of shaft: | carbon, glass fibre |
| Material type of handle: | rigid foam |
| Type of handle: | straight handle |
| Type of runner: | runner with push button |
| Scope of supply: | mounting loop, holding clip, protective case |
Minor colour deviations between the original product and its depiction on a computer display
or in printed matters are due to technical reasons and constitute no defect.
- Shaft can be extended up to a length of 113 cm
- By means of a small rotation, the shaft can be fixed at any desired position
- With the retaining clips included in the delivery, the shaft is attached to the
shoulder straps of the backpack and ligned to the direction of the rain and the sun - Adjustable carrying strap on the handle for fixing the shaft to the hip belt.
- Lighweight and almost unbreakable frame made of carbon, making the Swing handsfree even lighter than the normal Swing handsfree
- Sturdy shaft made of fibre glass and carbon
- Extra large canopy for comfortable rain protection
- Canopy made of extra lightweight polyester with transparent, highest UV protection (UPF 50+)
- Quick-drying canopy thanks to water repellent lotus effekt, seams made from water-repellent sewing thread
- Comfortable handle made from hard foam
- The small loop on the cap allows the umbrella to be hung up when open
- The Swing handsfree ultra can also be used as normal umbrella
- Two accompanying turnable clips for attaching the opened umbrella to the shoulder straps of the backpack
- Two elastic straps for attaching the closed umbrella to the outside of the backpack
- Protective case for storing the umbrella
Videos "Trekking umbrella Swing handsfree ultra, stick umbrella, can be carried handsfree, UV-protection 50+"
YouTube
Further products which might also be interesting for you:
The compact and handless trekking umbrella "teleScope handsfree" is ideal for everyone who wants their hands free when out in the rain and to whom a small pack size matters: For hikers with trekking sticks as well as for foresters, gardeners, or also for nature photographers. The special advantage: The fibre stick of the pocket umbrella can be extended twice up to a maximum of 96 cm, locked into each height position and be adjusted to your own height. With the provided retaining clips, it can then be attached left, right or diagonally in front to the carrying straps of the backpack and orientated against the direction from which the rain, wind or sun comes. The elastic carrying strap on the handle serves as a flexible fixation on the hip belt. If no backpack is available, the umbrella can also be attached to the practical EuroSchirm® carrier system . The "teleScope handsfree" is folded up very briefly and can thus also find space in the backpack or in the bag comfortably. Another advantage: As a normal umbrella, the handsfree trekking umbrella is also a great companion for the city and daily use.
The carrier system is comparable to the belt system of a backpack and therefore ideal for hikers without backpacks, for mothers with their prams, for nature photographers and for all who want to stay outside in the rain or the sun and keep both hands free. It can be adjusted to the individual body size and after an initial adjustment the carrier system is put on and taken off in the blink of an eye. The shaft of the Swing handsfree, teleScope handsfree and Swing backpack handsfree is simply clicked on the rotating mounting clips of the carrier system and positioned depending on the wind and rain direction. The umbrella handle is inserted into the pocket of the hip strap, which provides additional stability. Sewn reflectors on the shoulder straps ensure better visibility.
The first real trekking umbrella! With the handsfree trekking umbrella "Swing handsfree" both hands remain free- allowing you to hold walking sticks, take pictures or even to hold the dog leash. The special highlight: The refractory fibre stick of the clever special umbrella can be continuously extended up to a maximum of 110 cm, locked into each height position and be adjusted to your own height. Afterwards, the stick of the umbrella can be simply attached to the left, the right or diagonally to the shoulder straps of the backpack with the provided retaining clips and be aligned against the rain, wind or sun direction. The elastic carrying strap on the handle serves as a flexible fixation on the hip belt. If no backpack is available, the "Swing handsfree" can also be attached to the practical EuroSCHIRM® carrier system. Another plus: The trekking umbrella can also be used as a normal umbrella in the city or in everyday life.
The hands-free trekking umbrella with a canopy that extends to the rear. The "Swing backpack handsfree" is the non-plus ultra for all outdoor enthusiasts and nature photographers who are travelling with a larger backpack and want to keep both hands free. When opening the special umbrella, the rear three segments of the canopy are automatically extended so that the hiker and the backpack are perfectly protected from the rain. In addition, the shaft of the trekking umbrella can be variably extended and attached to every standard backpack with a hip strap - or alternatively to our EuroSCHIRM®-carrier system. Both hands remain completely free, allowing you to use hiking sticks, to operate a GPS, or to take photos and videos.