City umbrella 3060, silver, UV protection UPF 50+, pocket umbrella, automatic, long handle
€39.90
Available, delivery time: 3-5 days
Description "City umbrella 3060, silver, UV protection UPF 50+, pocket umbrella, automatic, long handle"
This city umbrella is equipped with the highest UV protection (UPF 50+) and not only offers optimal protection from rain but also from harmful UV rays. This high level of UV protection is achieved through a special UV protection treatment on the outside of the canopy. Another advantage: The canopy made of durable polyester is water-repellent, so that raindrops quickly roll off the surface and the canopy dries quickly after use. Thanks to the integrated automatic open/close function, the umbrella can be opened and closed automatically at the push of a button. The long, cylindrical handle with integrated carrying strap is also particularly noteworthy. Its comfortable size allows even people with slightly larger hands to use it comfortably. With the city umbrella 3060 with UPF 50+, you are well prepared for all weather conditions – whether it is raining or the sun is shining.
| Classification: | pocket umbrella |
|---|---|
| Colour: | silver, UV protection 50+ |
| Features: | long handle, UV protection (UPF 50+), automatic open/close |
| Diameter of canopy: | 102 cm |
| Opening mechanism: | automatic |
| Closing mechanism: | automatic |
| Length closed: | 34,5 cm |
| Length opened: | 65 cm |
| Length of handle: | 9,5 cm |
| Weight without case: | 415 g |
| Weight with case: | 424 g |
| Number of panels: | 8 |
| Material type of canopy: | polyester |
| Material type of frame: | fibre glass, metal |
| Material type of shaft: | metal |
| Material type of handle: | plastic |
| Type of handle: | straight handle |
| Scope of supply: | protective case |
Minor colour deviations between the original product and its depiction on a computer display
or in printed matters are due to technical reasons and constitute no defect.
- Durable, drop repellent canopy of polyester with max. UV protection (UPF 50+)
- Outside: silver coloured canopy with UV protection treatment; inside: black canopy
- Automatic opening and closing
- Long, cylindrical handle made of ABS with carring strap
- Sturdy, fibreglass-reinforced metal frame
- 3-part metal shaft in black
- Straight metal tips in black
- Case with practical oval opening