City umbrella 3070, ivory, pocket umbrella, automatic, ergonomically shaped handle
€44.90
Available, delivery time: 3-5 days
Description "City umbrella 3070, ivory, pocket umbrella, automatic, ergonomically shaped handle"
| Classification: | pocket umbrella |
|---|---|
| Colour: | creme |
| Features: | ergonomic handle, quick-drying canopy, automatic open/close |
| Diameter of canopy: | 96 cm |
| Opening mechanism: | automatic |
| Closing mechanism: | automatic |
| Length closed: | 32 cm |
| Length opened: | 61 cm |
| Length of handle: | 9,5 cm |
| Weight without case: | 399 g |
| Weight with case: | 410 g |
| Number of panels: | 8 |
| Material type of canopy: | polyester |
| Material type of frame: | stainless steel, fibre glass, metal , plastic |
| Material type of shaft: | metal |
| Material type of handle: | plastic |
| Type of handle: | ergonomic handle |
| Scope of supply: | protective case with oval opening |
Minor colour deviations between the original product and its depiction on a computer display
or in printed matters are due to technical reasons and constitute no defect.
- Robust frame made of glass fibres, nylon, aluminium- and stainless steel elements
- Automatic opening and manual closing
- Ergonomically shaped handle with grooved profile and intarsia
- 3- part metal shaft in black
- Durable and water repellent canopy made of polyester fabric
- Handle made of hiqh-quality plastic with practical carrying strap
- Extra short metal tips in black
- Protective case with oval shaped opening
Further products which might also be interesting for you:
Ideal for the car! The automatic pocket umbrella "32Z7" opens and closes the opposite way. This means that when the umbrella is closed, water no longer splashes down, but is collected in the canopy. There is no unintentional rain shower while getting in or out of the car. The frame made of glass fibre reinforced aluminium ensures reliable stability. A push of a button is enough and the compact folding umbrella can be easily opened with one hand and also closed again. The straight plastic handle with its carrying strap has a timeless design. When the rain shower is over, the umbrella is stored in the practical protective case.
The pocket umbrella against rain and sun – with maximum UV protection (UPF 50+)! This city umbrella is equipped with the highest UV protection (UPF 50+) and not only offers optimal protection from rain but also from harmful UV rays. . This high level of UV protection is achieved through an opaque coating on the inside of the canopy, which protects against direct sunlight. Another advantage: The canopy made of durable polyester is water-repellent, so that raindrops quickly roll off the surface and the canopy dries quickly after use. Thanks to the integrated automatic open/close function, the umbrella can be opened and closed automatically at the push of a button. The long, cylindrical handle with integrated carrying strap is also particularly noteworthy. Its comfortable size allows even people with slightly larger hands to use it comfortably. With the city umbrella 3060 with UPF 50+, you are well prepared for all weather conditions – whether it is raining or the sun is shining.
The handy pocket umbrella "3020" has an innovative and particularly smooth-running sliding technology. This means that the shaft can be easily pushed back together after use. The innovative and resistant metal frame is additionally reinforced with glass fibres, so that the compact folding umbrella can withstand even in uncomfortable weather. The canopy is made of durable polyester. With the automatic open/close function, the city umbrella can be opened and closed at the push of a button. Due to its low weight, the umbrella is comfortable to hold. This makes it comfortable to carry for a long time.
The "One for All" pocket umbrella with open/close automatic has a straight handle with an ergonomic elk leather insert and an elk leather application on the case. The frame made of glass fibre-reinforced aluminium is very robust. The canopy has an easy diameter of 94 cm and consists of durable polyester fabric. With the help of the useful open/close function, the pocket umbrella can be opened and closed within seconds. The umbrella a length of 30 cm when closed and thus fits in your briefcase.
The compact city umbrella "birdiepal select" with automatic open/close function is particularly lightweight. This is ensured by its high-quality frame made of carbon and stainless steel. Thanks to the parts made of carbon, the sporty-looking folding umbrella weighs just 260 g. With the push of a button it can be opened and closed automatically within seconds. The durable polyester fabric is drop-repellent and quick-drying. The aerodynamic plastic handle with the "birdiepal select" intarsia looks sporty. The Senosoft surface as well as the genuine leather hand strap on the handle ensure comfortable carrying. The umbrella is stored in its handy protective case with genuine leather edging. Whether it is drizzling or raining heavily, the "birdiepal select" folding umbrella offers ideal rain protection.