City umbrella birdiepal seasons, black / orange, stick umbrella, automatic, UV protection (UPF 50+)
€59.90
Available, delivery time: 3-5 days
Description "City umbrella birdiepal seasons, black / orange, stick umbrella, automatic, UV protection (UPF 50+)"
| Classification: | stick umbrella |
|---|---|
| Colour: | black, orange |
| Features: | UV protection (UPF 50+), stormproof |
| Diameter of canopy: | 110 cm |
| Opening mechanism: | automatic |
| Closing mechanism: | manual |
| Length closed: | 81 cm |
| Length opened: | 81 cm |
| Length of handle: | 13,5 cm |
| Weight without case: | 506 g |
| Weight with case: | 590 g |
| Number of panels: | 8 |
| Material type of canopy: | polyester |
| Material type of frame: | fibre glass |
| Material type of shaft: | glass fibre |
| Material type of handle: | rigid foam |
| Type of handle: | straight handle |
| Scope of supply: | protective case with shoulder strap |
Minor colour deviations between the original product and its depiction on a computer display
or in printed matters are due to technical reasons and constitute no defect.
- Wind tunnel tested to wind strength 12 (hurricane) at Karlsruhe Institute of Technology
- Polyester canopy: Outer: Black; Inside: orange
- UV protection 50+ by opaque PU coating on the inside of the canopy
- Stormproof high-quality frame made of 100% glass fibre in black
- 14 mm solid optic fibre in orange
- Opening automatic with shock absorber for easy opening
- Nice large canopy
- Straight handle of ergonomic rigid foam
- Handy nylon case for hanging - with mesh insert for optimal ventilation