Trekking umbrella Swing, red
€49.90
Available, delivery time: 3-5 days
Description "Trekking umbrella Swing, red"
| Classification: | stick umbrella |
|---|---|
| Colour: | red |
| Features: | stormproof |
| Diameter of canopy: | 97 cm |
| Opening mechanism: | manual |
| Closing mechanism: | manual |
| Length closed: | 66 cm |
| Length opened: | 66 cm |
| Weight without case: | 305 g |
| Weight with case: | 390 g |
| Number of panels: | 8 |
| Material type of canopy: | polyamide |
| Material type of frame: | fibre glass |
| Material type of shaft: | glass fibre |
| Material type of handle: | rigid foam |
| Type of handle: | straight handle |
| Type of runner: | runner with push button |
| Scope of supply: | protective case with adjustable shoulder strap |
Minor colour deviations between the original product and its depiction on a computer display
or in printed matters are due to technical reasons and constitute no defect.
- Stable stick made of glass fibre; wind-resistant frame made of glass fibre
- Tested in the wind tunnel at KIT (Karlsruhe Institute of Technology): it survived wind speeds of magnitude 12 (hurricane)
- All parts are corrosion-resistant and therefore durable
- Durable polyamide canopy
- Extra large push-button runner for convenient manual opening and closing
- Ergonomic handle made of rigid foam with individually adjustable carrying strap
- Handy protective case with net insert for optimal ventilation
- With the adjustable non-slip shoulder strap, the umbrella can be comfortably worn on the back when closed
- The umbrella can be hung by the small loop on its cap when opened