Golf umbrella birdiepal windflex, red, partner umbrella, XXL size, stormproof
€77.90
Available, delivery time: 3-5 days
Description "Golf umbrella birdiepal windflex, red, partner umbrella, XXL size, stormproof"
| Classification: | partner umbrella, stick umbrella |
|---|---|
| Colour: | red |
| Features: | with Windflex system, stormproof, extra large canopy |
| Diameter of canopy: | 132 cm |
| Opening mechanism: | manual |
| Closing mechanism: | manual |
| Length closed: | 99 cm |
| Length opened: | 99 cm |
| Weight without case: | 602 g |
| Weight with case: | 660 g |
| Number of panels: | 8 |
| Material type of canopy: | polyamide |
| Material type of frame: | fibre glass |
| Material type of shaft: | glass fibre |
| Material type of handle: | rigid foam |
| Diameter of the handle: | 3,60 cm |
| Type of handle: | straight handle |
| Type of runner: | runner with push button |
| Scope of supply: | protective case |
Minor colour deviations between the original product and its depiction on a computer display
or in printed matters are due to technical reasons and constitute no defect.
- A robust, almost unbreakable stick made of glass fibre;
Stormproof frame made of glass fibre with patented wind flex system - Tested in the wind tunnel at KIT (Karlsruhe Institute of Technology):
it survived wind speeds of magnitude 12 (hurricane) - Straight handle made of rigid foam with "birdiepal windflex" intarsia
- The extra large push-button runner provides convenient manual opening and manual closing
- Cover made of durable polyamide with a silk gloss
- Double seams between the segments prevent tearing of the canopy
- Extra stable shielding tip with wide edge as abrasion protection for the canopy
- Handy plug-in protective case made of polyamide