Trekking umbrella light trek automatic flashlite, black
€64.90
Available, delivery time: 3-5 days
Description "Trekking umbrella light trek automatic flashlite, black"
| Classification: | pocket umbrella |
|---|---|
| Colour: | black |
| Features: | quick-drying canopy, PFC free, automatic open/close, windproof, LED torch in the handle |
| Diameter of canopy: | 98 cm |
| Opening mechanism: | automatic |
| Closing mechanism: | automatic |
| Length closed: | 34 cm |
| Length opened: | 62 cm |
| Weight without case: | 380 g |
| Weight with case: | 410 g |
| Number of panels: | 8 |
| Material type of canopy: | polyester |
| Material type of frame: | fibre glass, aluminium, fibre glass-polyamide |
| Material type of shaft: | aluminium |
| Material type of handle: | rigid foam |
| Type of handle: | straight handle |
| Scope of supply: | protective case with carabiner hook |
| WEE-Reg.-No.: | DE 17632241 (registration no. according to the Electrical Act) |
| BatchG reg. No.: | DE 32602672 (registration number according to the Battery Act) |
Minor colour deviations between the original product and its depiction on a computer display
or in printed matters are due to technical reasons and constitute no defect.
- Compact trekking umbrella with opening/closing automatic and LED torch in the handle
- Can be used as a full torch
- Lighting duration: approx. 23 h in continuous operation
- Signal flashing
- Interchangeable, commercially available button cells (4 x 3 volts)
- Convenient automatic opening and closing with one hand
- Robust aluminium stick; wind-resistant glass fibre-reinforced metal frame
- Tested in the wind tunnel at KIT (Karlsruhe Institute of Technology): it survived wind speeds of magnitude 11 (hurricane-like storm)
- Extra light polyester canopy
- Quick-drying due to the lotus effect
- Ergonomic handle made of rigid foam with individually adjustable carrying strap
- Protective case with net insert for optimal ventilation
- Mounting strap and carabiner on the case for attaching the umbrella to the backpack, belt or bag
- Our WEEE Regulatory no. according to the Electrical Act reads: DE 17632241