Trekking umbrella Swing flashlite, dark green
€59.90
Available, delivery time: 3-5 days
Description "Trekking umbrella Swing flashlite, dark green"
| Classification: | stick umbrella |
|---|---|
| Colour: | dark green |
| Features: | stormproof, LED torch in the handle |
| Diameter of canopy: | 99 cm |
| Opening mechanism: | manual |
| Closing mechanism: | manual |
| Length closed: | 67 cm |
| Length opened: | 67 cm |
| Weight without case: | 360 g |
| Weight with case: | 440 g |
| Number of panels: | 8 |
| Material type of canopy: | polyamide |
| Material type of frame: | fibre glass |
| Material type of shaft: | glass fibre |
| Material type of handle: | rigid foam |
| Type of handle: | straight handle |
| Type of runner: | runner with push button |
| Scope of supply: | protective case with adjustable shoulder strap |
| WEE-Reg.-No.: | DE 17632241 (registration no. according to the Electrical Act) |
| BatchG reg. No.: | DE 32602672 (registration number according to the Battery Act) |
Minor colour deviations between the original product and its depiction on a computer display
or in printed matters are due to technical reasons and constitute no defect.
- Stormproof trekking umbrella with integrated LED torch in the handle
as a full-fledged hand torch - Lighting duration: ca. 23 h in continuous operation
- Signal flashing function
- Interchangeable, commercially available button cells (4 x 3 volts)
- Robust stick of glass fibres; wind-resistant glass fibre frame
- Tested in the wind tunnel at KIT (Karlsruhe Institute of Technology): it survived wind speeds of magnitude 12 (hurricane)
- All parts are corrosion-resistant and therefore durable
- Resistant polyamide canopy
- Extra large push-button runner for convenient manual opening and closing
- Ergonomic handle made of rigid foam with individually adjustable carrying strap
- Handy protective case with net insert for optimal ventilation
- With the adjustable non-slip shoulder strap, the umbrella can be comfortably worn on the back when closed
- The umbrella can be hung by the small loop on its cap when opened
- Our WEEE Regulatory no. according to the Electrical Act reads: DE 17632241