Trekking umbrella light trek automatic, navy blue
€54.90
Available, delivery time: 3-5 days
Description "Trekking umbrella light trek automatic, navy blue"
| Classification: | pocket umbrella |
|---|---|
| Colour: | navy blue |
| Features: | quick-drying canopy, PFC free, automatic open/close, windproof |
| Diameter of canopy: | 98 cm |
| Opening mechanism: | automatic |
| Closing mechanism: | automatic |
| Length closed: | 29 cm |
| Length opened: | 58 cm |
| Weight without case: | 315 g |
| Weight with case: | 350 g |
| Number of panels: | 8 |
| Material type of canopy: | polyester |
| Material type of frame: | fibre glass, aluminium, fibre glass-polyamide |
| Material type of shaft: | aluminium |
| Material type of handle: | rigid foam |
| Type of handle: | knob handle |
| Scope of supply: | protective case with carabiner hook |
Minor colour deviations between the original product and its depiction on a computer display
or in printed matters are due to technical reasons and constitute no defect.
- Opening/closing automatic for convenient opening and closing with one hand
- Robust aluminium stick; glass fibre-reinforced metal frame
- Tested in the wind tunnel at KIT (Karlsruhe Institute of Technology): it survived wind speeds of magnitude 11 (violent storm)
- Extra light polyester canopy
- Quick-drying due to the lotus effect
- Ergonomic handle made of rigid foam with integrated compass and individually adjustable carrying strap
- Protective case with net insert for optimal ventilation
- Mounting strap and carabiner on the case for attaching the umbrella to the backpack, belt or bag