Trekking umbrella light trek automatic, orange
€54.90
Available, delivery time: 3-5 days
Description "Trekking umbrella light trek automatic, orange"
| Classification: | pocket umbrella |
|---|---|
| Colour: | orange |
| Features: | quick-drying canopy, PFC free, automatic open/close, windproof |
| Diameter of canopy: | 98 cm |
| Opening mechanism: | automatic |
| Closing mechanism: | automatic |
| Length closed: | 29 cm |
| Length opened: | 58 cm |
| Weight without case: | 315 g |
| Weight with case: | 350 g |
| Number of panels: | 8 |
| Material type of canopy: | polyester |
| Material type of frame: | fibre glass, aluminium, fibre glass-polyamide |
| Material type of shaft: | aluminium |
| Material type of handle: | rigid foam |
| Type of handle: | knob handle |
| Scope of supply: | protective case with carabiner hook |
Minor colour deviations between the original product and its depiction on a computer display
or in printed matters are due to technical reasons and constitute no defect.
- Opening/closing automatic for convenient opening and closing with one hand
- Robust aluminium stick; glass fibre-reinforced metal frame
- Tested in the wind tunnel at KIT (Karlsruhe Institute of Technology): it survived wind speeds of magnitude 11 (violent storm)
- Extra light polyester canopy
- Quick-drying due to the lotus effect
- Ergonomic handle made of rigid foam with integrated compass and individually adjustable carrying strap
- Protective case with net insert for optimal ventilation
- Mounting strap and carabiner on the case for attaching the umbrella to the backpack, belt or bag
Videos "Trekking umbrella light trek automatic"
YouTube
Further products which might also be interesting for you:
Stable, compact, automatic - the super-flat trekking umbrella "Dainty automatic" impresses not only with its extremely flat and compact pack size. The particularly break-resistant metal stick as well as the sturdy rails made of metal and glass fibre make the "Dainty automatic" extremely resistant. With the practical automatic opening/closing, the pocket umbrella can also be easily operated. A push of the button is enough to open and close the umbrella canopy very quickly when rain showers come.
Compact, light, stable and with manual frame.Whether for a short walk or an extensive hiking tour, the compact "light trek" trekking umbrella is always the first choice when the weather is volatile. Due to its glass fibre-reinforced frame and the extremely robust stick, the manual pocket umbrella is resistant and resilient. The folding umbrella also pleases with its spacious diameter, light weight and handy dimensions. Once the pocket umbrella is not needed, it is simply stored in the backpack or in the bag. Alternatively, the "light trek" can also be attached to the outside of the backpack or bag via the carabiner.
Extremely lightweight - compact size - with manual opener! The light-weight trekking umbrella "light trek ultra" is the first choice for all outdoor friends, where every gramme counts. Rails made of aluminium and carbon reduce the weight to only 175g. The high-quality folding umbrella also features its compact pack size. This makes it possible to carry the pocket umbrella perfectly in your handbag, in your suitcase or in your backpack. Alternatively, the "light trek ultra" is simply attached to the outside of the backpack or bag via the carabiner, so that it is immediately ready for use in the next rain. Opened, the ultra-light pocket umbrella with its practical-sized canopy is very practical.
The compact city umbrella "birdiepal select" with automatic open/close function is particularly lightweight. This is ensured by its high-quality frame made of carbon and stainless steel. Thanks to the parts made of carbon, the sporty-looking folding umbrella weighs just 260 g. With the push of a button it can be opened and closed automatically within seconds. The durable polyester fabric is drop-repellent and quick-drying. The aerodynamic plastic handle with the "birdiepal select" intarsia looks sporty. The Senosoft surface as well as the genuine leather hand strap on the handle ensure comfortable carrying. The umbrella is stored in its handy protective case with genuine leather edging. Whether it is drizzling or raining heavily, the "birdiepal select" folding umbrella offers ideal rain protection.
The 3070 city umbrella impresses with its sporty yet elegant design and compact size! Therefore it is ideal for urban adventures or everday business use. The integrated automatic open/close mechanism makes the pocket umbrella very easy to use. A simple push of a button is all it takes, and the umbrella opens or closes automatically. The reliable frame is made of glass fibres, nylon, aluminium, and stainless steel elements. Thanks to its ergonomic design and comfortable length, the handle fits perfectly in the hand. The grooved profile on the handle ensures a comfortable fit. The durable canopy made of polyester fabric is water-repellent, so it dries quickly after the rain. The protective case has a practical oval opening. This means that the pocket umbrella can be quickly stowed away after the rain. Design, functionality, and comfort - the 3070 city umbrella is your sporty elegant and reliable companion in the rain.
The compact city umbrella "birdiepal select" with automatic open/close function is particularly lightweight. This is ensured by its high-quality frame made of carbon and stainless steel. Thanks to the parts made of carbon, the sporty-looking folding umbrella weighs just 260 g. With the push of a button it can be opened and closed automatically within seconds. The durable polyester fabric is drop-repellent and quick-drying. The aerodynamic plastic handle with the "birdiepal select" intarsia looks sporty. The Senosoft surface as well as the genuine leather hand strap on the handle ensure comfortable carrying. The umbrella is stored in its handy protective case with genuine leather edging. Whether it is drizzling or raining heavily, the "birdiepal select" folding umbrella offers ideal rain protection.