Trekking umbrella light trek ultra, light blue
€49.90
Available, delivery time: 3-5 days
Description "Trekking umbrella light trek ultra, light blue"
| Classification: | pocket umbrella |
|---|---|
| Colour: | light blue |
| Features: | quick-drying canopy, PFC free, windproof, lightweight |
| Diameter of canopy: | 98 cm |
| Opening mechanism: | manual |
| Closing mechanism: | manual |
| Length closed: | 27,5 cm |
| Length opened: | 58 cm |
| Weight without case: | 175 g |
| Weight with case: | 200 g |
| Number of panels: | 6 |
| Material type of canopy: | polyester |
| Material type of frame: | carbon, aluminium |
| Material type of shaft: | aluminium |
| Material type of handle: | rigid foam |
| Type of handle: | knob handle |
| Type of runner: | runner without push button |
| Scope of supply: | protective case with carabiner hook |
Minor colour deviations between the original product and its depiction on a computer display
or in printed matters are due to technical reasons and constitute no defect.
- Small pack size, compact size, extremely low weight
- Robust aluminium stick; wind-resistant frame made of aluminium and carbon
- Tested in the wind tunnel at KIT (Karlsruhe Institute of Technology): it survived wind speeds of magnitude 11 (hurricane-like storm)
- Button-free runner for easy manual opening and closing
- Extra light polyester canopy
- Quick-drying due to the lotus effect
- Ergonomic handle made of rigid foam with individually adjustable carrying strap
- Protective case with net insert for optimal ventilation
- Mounting strap and carabiner on the case for attaching the umbrella to the backpack, belt or bag
Videos "Trekking umbrella light trek ultra"
YouTube
Further products which might also be interesting for you:
Stable, compact, automatic - the super-flat trekking umbrella "Dainty automatic" impresses not only with its extremely flat and compact pack size. The particularly break-resistant metal stick as well as the sturdy rails made of metal and glass fibre make the "Dainty automatic" extremely resistant. With the practical automatic opening/closing, the pocket umbrella can also be easily operated. A push of the button is enough to open and close the umbrella canopy very quickly when rain showers come.
Compact, light, stable and with manual frame.Whether for a short walk or an extensive hiking tour, the compact "light trek" trekking umbrella is always the first choice when the weather is volatile. Due to its glass fibre-reinforced frame and the extremely robust stick, the manual pocket umbrella is resistant and resilient. The folding umbrella also pleases with its spacious diameter, light weight and handy dimensions. Once the pocket umbrella is not needed, it is simply stored in the backpack or in the bag. Alternatively, the "light trek" can also be attached to the outside of the backpack or bag via the carabiner.
Compact, lightweight, stable - with fully automatic frame.The compact trekking umbrella "light trek automatic" is extremely stable. This is ensured by its high-tech frame made of glass fibre-reinforced rails, its stable metal profile stick and the use of a durable polyester fabric. It is also worth noting its practical opened/close automation. With the push of a button, the "light trek automatic" can be easily opened with one hand and closed again. Even if a gust of wind should turn the canopy over once, a push of a button is enough and already the canopy is undamaged again in its correct position. This handy automatic pocket umbrella fulfils the high expectations for stability and functionality even in the event of adverse conditions.
The compact city umbrella "birdiepal select" with automatic open/close function is particularly lightweight. This is ensured by its high-quality frame made of carbon and stainless steel. Thanks to the parts made of carbon, the sporty-looking folding umbrella weighs just 260 g. With the push of a button it can be opened and closed automatically within seconds. The durable polyester fabric is drop-repellent and quick-drying. The aerodynamic plastic handle with the "birdiepal select" intarsia looks sporty. The Senosoft surface as well as the genuine leather hand strap on the handle ensure comfortable carrying. The umbrella is stored in its handy protective case with genuine leather edging. Whether it is drizzling or raining heavily, the "birdiepal select" folding umbrella offers ideal rain protection.
The 3070 city umbrella impresses with its sporty yet elegant design and compact size! Therefore it is ideal for urban adventures or everday business use. The integrated automatic open/close mechanism makes the pocket umbrella very easy to use. A simple push of a button is all it takes, and the umbrella opens or closes automatically. The reliable frame is made of glass fibres, nylon, aluminium, and stainless steel elements. Thanks to its ergonomic design and comfortable length, the handle fits perfectly in the hand. The grooved profile on the handle ensures a comfortable fit. The durable canopy made of polyester fabric is water-repellent, so it dries quickly after the rain. The protective case has a practical oval opening. This means that the pocket umbrella can be quickly stowed away after the rain. Design, functionality, and comfort - the 3070 city umbrella is your sporty elegant and reliable companion in the rain.
The compact city umbrella "birdiepal select" with automatic open/close function is particularly lightweight. This is ensured by its high-quality frame made of carbon and stainless steel. Thanks to the parts made of carbon, the sporty-looking folding umbrella weighs just 260 g. With the push of a button it can be opened and closed automatically within seconds. The durable polyester fabric is drop-repellent and quick-drying. The aerodynamic plastic handle with the "birdiepal select" intarsia looks sporty. The Senosoft surface as well as the genuine leather hand strap on the handle ensure comfortable carrying. The umbrella is stored in its handy protective case with genuine leather edging. Whether it is drizzling or raining heavily, the "birdiepal select" folding umbrella offers ideal rain protection.