Trekking umbrella light trek ECO, anthracite, pocket umbrella, handle made of wood, automatic, sustainable
€59.90
Available, delivery time: 3-5 days
Description "Trekking umbrella light trek ECO, anthracite, pocket umbrella, handle made of wood, automatic, sustainable"
| Classification: | pocket umbrella |
|---|---|
| Colour: | anthracite |
| Features: | handle made of FSC certified wood, automatic open/close, canopy made of recycled PET |
| Diameter of canopy: | 100 cm |
| Opening mechanism: | automatic |
| Closing mechanism: | automatic |
| Length closed: | 29 cm |
| Length opened: | 57,5 cm |
| Weight without case: | 336 g |
| Weight with case: | 360 g |
| Number of panels: | 8 |
| Material type of canopy: | recycled polyester |
| Material type of frame: | fibre glass, aluminium, fibre glass-polyamide |
| Material type of shaft: | aluminium |
| Material type of handle: | wood |
| Type of handle: | knob handle |
| Scope of supply: | protective case with carabiner hook |
Minor colour deviations between the original product and its depiction on a computer display
or in printed matters are due to technical reasons and constitute no defect.
- Einfarbiger Bezug aus extra leichtem, recyceltem Polyester
- Schnelltrocknend durch Lotuseffekt
- Griff aus FSC-zertifiziertem Echtholz mit integriertem Kompass und individuell einstellbarer Trageschlaufe
- Stabiler Schaft aus Aluminium; windstabiles Gestell aus glasfaserverstärktem Metall
- Automatisches Öffnen und automatisches Schließen
- Schutzhülle mit Netzeinsatz für optimale Belüftung
- Fixierschlaufe und Karabiner an der Hülle zur Befestigung des Schirms am Rucksack, Gürtel oder Tasche
Videos "Trekking umbrella light trek ECO, pocket umbrella, handle made of wood, automatic, sustainable"
YouTube
Further products which might also be interesting for you:
Compact, lightweight, stable - with fully automatic frame.The compact trekking umbrella "light trek automatic" is extremely stable. This is ensured by its high-tech frame made of glass fibre-reinforced rails, its stable metal profile stick and the use of a durable polyester fabric. It is also worth noting its practical opened/close automation. With the push of a button, the "light trek automatic" can be easily opened with one hand and closed again. Even if a gust of wind should turn the canopy over once, a push of a button is enough and already the canopy is undamaged again in its correct position. This handy automatic pocket umbrella fulfils the high expectations for stability and functionality even in the event of adverse conditions.
Compact, light, stable and with manual frame.Whether for a short walk or an extensive hiking tour, the compact "light trek" trekking umbrella is always the first choice when the weather is volatile. Due to its glass fibre-reinforced frame and the extremely robust stick, the manual pocket umbrella is resistant and resilient. The folding umbrella also pleases with its spacious diameter, light weight and handy dimensions. Once the pocket umbrella is not needed, it is simply stored in the backpack or in the bag. Alternatively, the "light trek" can also be attached to the outside of the backpack or bag via the carabiner.
Automatic pocket umbrella in a handy size! The "32S7" city umbrella is the foldable, classic pocket umbrella that reliably protects ladies and gents on rainy days. Thanks to its practical automatic open/close function, it is quickly ready for use in the event of a sudden change in the weather. After the downpour, the folding umbrella can be easily folded back into a compact size. The two-tone, beautifully shaped handle not only looks good, but also makes it comfortable to carry. The frame is made of sturdy aluminum and glass fibre ribs. The canopy made of durable polyester has a diameter of approx. 96 cm and is therefore ideal for one person. The city umbrella is stored in a practical protective case, that is included in the scope of delivery. The classic unisex "32S7" umbrella is ideal for everyday use and can be perfectly combined with both casual and business outfits.
The automatic pocket umbrella "birdiepal surprise" features its low weight, its compact size and its pleasantly large canopy. With a length of only 28 cm when closed, it even fits into the glove compartment, the briefcase or even the slightly larger handbag. The easy-to-use automatic function is also very practical. If it starts to rain, just press a button and the canopy of the City umbrella automatically rises. When the rain is over, it simply closes again at the push of a button. The canopy of the pocket umbrella is made of drop-repellent and quick-drying polyester fabric. Double seams between the segments prevent tearing out of the canopy. The knob handle with carrying strap looks timeless and lies well in the hand.