Trekking umbrella Swing backpack, black
€74.90
Available, delivery time: 3-5 days
Description "Trekking umbrella Swing backpack, black"
| Classification: | stick umbrella |
|---|---|
| Colour: | black |
| Features: | quick-drying canopy, stormproof, PFC free, extended canopy |
| Diameter of canopy: | 100 cm |
| Diameter of the canopy (with extension): | 110 cm |
| Opening mechanism: | manual |
| Closing mechanism: | manual |
| Length closed: | 76 cm |
| Length opened: | 76 cm |
| Weight without case: | 350 g |
| Weight with case: | 420 g |
| Number of panels: | 9 |
| Material type of canopy: | polyester |
| Material type of frame: | fibre glass |
| Material type of shaft: | glass fibre |
| Material type of handle: | rigid foam |
| Type of handle: | straight handle |
| Type of runner: | runner with push button |
| Scope of supply: | protective case with adjustable shoulder strap |
Minor colour deviations between the original product and its depiction on a computer display
or in printed matters are due to technical reasons and constitute no defect.
- When the umbrella is opened, the canopy of the rear three segments is automatically extended
- Very robust, specially tempered glass fibre stick; highly elastic, almost
unbreakable glass fibre struts - All parts are corrosion-resistant and durable
- Tested in the wind tunnel at KIT (Karlsruhe Institute of Technology):
it survived wind speeds of magnitude 12 (hurricane) - Canopy made of extra light polyester, quick-drying due to the lotus effect
- Extra large push-button runner for convenient manual opening and closing
- Ergonomic handle made of rigid foam with individually adjustable carrying strap
- Handy protective case with net insert for optimal ventilation
- With the adjustable non-slip shoulder strap, the umbrella can be worn
comfortably on the back when closed